Lapin Panimosta on tullut suosittu vierailukohde turisteille
Lähes 3000 kävijää muutamassa kuukaudessa
Lapin Panimon panimokierrokset Rovaniemellä ovat tänä vuonna kasvattaneet reilusti suosiotaan erityisesti ulkomaisten turistien parissa. Kolmen kuukauden aikana lähes 3000 henkilöä on tutustunut käsityöläispanimon toimintaan panimomestareiden opastuksella.
”Paikallisuus kiinnostaa kaikissa muodoissaan tänne matkaavia turisteja. Matkanjärjestäjät ovat tarjonneet panimokierroksia asiakkailleen ja sen myötä on isoja ryhmiä käynyt jopa neljänä päivänä viikossa tutustumassa toimintaamme”, kertoo Arturs Dutka panimolta.
”Myös omatoimimatkaajat ovat löytäneet panimon, ja kävijöitä on ollut eurooppalaisten lisäksi hyvinkin kaukaa, kuten Singaporesta, Australiasta, Kiinasta, Etelä-Koreasta ja Amerikasta.”
”Kierroksia on kehuttu erityisesti siitä, että opastajat ovat itse oluiden panijoita ja osaavat antaa seikkaperäistä tietoa raaka-aineista, laitteista ja olutlaaduista. Myös kielitaitoa riittää englannin lisäksi, sillä panimomestari Christian Wendeler on saksalainen samoin, kuten hänen kaksi kausityöntekijäänsä.
”Olemme onnekkaita siinäkin, että meille hakee Lapin houkuttelemana jatkuvasti hyviä työntekijöitä ja harjoittelijoita ulkomailta. Jo kolme panimoalan opiskelijaa Munchenin yliopistosta on ollut meillä opissa, ja opettamassa myös meille uusimpia tuulia alalta. Christian tuo vahvan 30 vuoden panimoalan kokemuksensa Saksasta, ja nuoret uutta intoa ja kehitysideoita koko prosessiin. Myös koekattilat ovat pulputtaneet iloisesti uusia makuja.”
Matkanjärjestäjät kyselevät jo ensi kauden yhteistyökuvioiden perään kiihtyvällä tahdilla, joten odotettavissa on kasvua kävijämääriin edelleen.
Lisätiedot: Arturs Dutka p. 045 133 4410
arturs.dutka@lapinpanimo.fi